Pipe Clamp, 1 in, Steel, Zinc Plated, Felt Lined
PartBLNPCF1
MFGB3140F-1 ZN
Description
B-Line Tolco™ Pipe Clamp, Standard, Series: B3140F, 1 in Pipe/Tube, 5/16-18 Rod, 390 lb, Steel, Zinc Plated, 750 deg F
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Designed to reduce noise and vibration and/or prevent electrolysis
- Felt lined
| Type | Standard |
| Nominal Size | 1 in |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Lining | Felt |
| Load Capacity | 390 lb |
| Pipe/Tube Size | 1 in |
| Rod Size | 5/16 in |
| Series | B3140F |
| Temperature Rating | 750 deg F |
| Brand | B-Line |
| UNSPSC | 31162906 |
| Manufacturer | Eaton |
| Manufacturer Part Number | B3140F-1 ZN |
Limited
ANSI/MSS SP-69 and SP-58|California OSHPD Approved|cUL|cULus Listed|FM Approved|Federal Specification WW-H-171E and A-A-1192A Type 4|UL Listed
For suspension of non-insulated pipe or insulated pipe with B3151 shields
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

B-LinePipe Clamp, 1 in, Steel, Zinc Plated, Felt Lined

