Pipe Clamp, 4 in, Steel, Zinc Plated, Felt Lined
PartBLNPCF4
MFGB3140F-4ZN
Description
B-Line B3140F-4ZN Pipe Clamp, 4 in, Steel, Zinc Plated, Felt Lined
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Designed to reduce noise and vibration and/or prevent electrolysis
- Felt lined
| Type | Standard |
| Nominal Size | 4 in |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Lining | Felt |
| Height | 1.35 in |
| Length | 4 in |
| Rod Size | 5/8 in |
| Series | B3140F |
| Temperature Rating | 750 deg F |
| Width | 8.65 in |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Manufacturer Part Number | B3140F-4ZN |
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
For suspension of non-insulated pipe or insulated pipe with B3151 shields
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

B-LinePipe Clamp, 4 in, Steel, Zinc Plated, Felt Lined

