Standard Pipe Strap, 10 in, 304/304L Stainless Steel
PartBLNPS10SS
MFGB2400-10SS4
Description
B-Line Pipe Strap, Standard, Series: B2400, 10 in Nominal, 2000 lb Load, 1/4 in Thickness, Specifications: 9/16 in Hole, 11/16 in Hole To Edge, 304 Stainless Steel, 14 in L x 1-5/8 in W Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Safety factor of 5
- 2000 lb vertical, 800 lb transverse, 600 lb longitudinal load capacity
Eaton offers a number of B-Line series pipe straps in a variety of materials, finishes and sizes. Pipe straps are recommended for supporting pipe with fittings vertically or horizontally to walls or ceiling,
| Type | Channel Clamp |
| Finish | 304/304L Stainless Steel |
| Dimensions | 14 in L x 1-5/8 in W |
| Load Capacity | 2000 lb |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Nominal Size | 10 in |
| Series | B2400 |
| Specifications | 9/16 in Hole, 11/16 in Hole To Edge |
| Thickness | 1/4 in |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 1 in |
| Package Height | 1 in |
| UNSPSC | 30101804 |
| Alternate Part Number 1 | EATONB240010SS4 |
| Package Length | 1 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 781011872540 |
| Manufacturer Part Number | B2400-10SS4 |
Limited
UL 489|IEC 947-2|CSA C22.2 No. 5 Certified
Price/Availability Accessible On Login

B-LineStandard Pipe Strap, 10 in, 304/304L Stainless Steel

