Retaining Strap, 1/2 in Rod, 12 in L, Electrogalvanized
PartBLNRS1212
MFGFIG 69 1/2X12 RET STRAP PGL
Description
B-Line TOLCO™ Retaining Strap, For Use With: B3033-1/2 Wide Jaw, B3034-1/2 Top Flange C-Clamp, 65-1/2 and 66-1/2 Beam Clamp, Specifications: 9/16 in Dia Hole, 1/2 in Rod, Steel, Pre-Galvanized, 11.994 in L x 1 in W x 0.064 in D Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- To offer more secure fastening of various types of beam clamps to beam where danger of movement might be expected
- NFPA 13 requires the use of retaining straps with all beam clamps installed in earthquake areas
- Satisfies requirements of NFPA 13
| Type | Retaining Strap |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Finish | Electrogalvanized |
| Dimensions | 11.994 in L x 1 in W x 0.064 in D |
| Material | Steel |
| Specifications | 9/16 in Dia Hole, 1/2 in Rod |
| Suitable For Use With | B3033-1/2 Wide Jaw, B3034-1/2 Top Flange C-Clamp, 65-1/2 and 66-1/2 Beam Clamp |
| Brand | B-Line |
| UNSPSC | 30101804 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 782051713909 |
| Manufacturer Part Number | FIG 69 1/2X12 RET STRAP PGL |
Limited
ARRA Compliant|Buy American Act Compliant|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

B-LineRetaining Strap, 1/2 in Rod, 12 in L, Electrogalvanized

