Lag Bolt / Screw, 3/8 in, 1-1/2 in L, Hex Drive, 304/304L Stainless Steel
PartBLTLB38112SS
MFGBLTLB38112SS
Description
Lag Bolt / Screw, 3/8 in, 1-1/2 in L, Hex Drive, 304/304L Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Type | Lag Bolt / Screw |
| Diameter - Thread Size | 3/8 in |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Drive Type | Hex |
| Finish | 304/304L Stainless Steel |
| Number of Pieces | 1 |
| Drive Size | 9/16 in |
| Hardness | HRB 95/HRC 32 |
| Head Size | 9/16 in |
| Head Type | Hex |
| Material | 304/304L Stainless Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Shoulder Diameter | 0.388 in |
| Thread Type | UNC |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | BLTLB38112SS |
ANSI B18.22.1 | PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsLag Bolt / Screw, 3/8 in, 1-1/2 in L, Hex Drive, 304/304L Stainless Steel

