Jason Wu for Brizo™ Touchless Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.5 gpm, Matte Black
PartBRZ65675LFBLECO
MFG65675LF-BL-ECO
Description
Brizo® Electronic Lavatory Faucet, 1-Hole, Odin™ Jason Wu, 1.5 gpm, Fixed Spout, 4-3/4 in Spout Reach, 6-1/2 in Spout Height, Lever, 1 Handles, 1 Faucet Hole, 3/8 in, Compression, Function: Traditional, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, 9-5/8 in H, Brass, Matte Black, Commercial
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- SmartTouchPlus® Technology with TempID™ - Touch or hands-free water activation with temperature indicating LED light
- TempIQ™ temperature control technology (features electronic thermostatic valve temperature sensing LED display high temperature limit stop)
- Pivoting handle motion
- Spout features hidden water-efficient laminar flow aerator
- No-lead brass
- Verified compliant with 0.25% weighted average Pb content regulations
- Without pop-up
A special edition within the Odin™ Collection, the Jason Wu for Brizo® bath suite features the aesthetic sense of a renowned fashion designer coupled with the design and innovation that could only come from Brizo®.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Color Family | Black |
| Collection | Jason Wu for Brizo™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Finish/Color | Matte Black |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 9-5/8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Function | Traditional |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 6-1/2 in |
| Spout Reach | 4-3/4 in |
| Spout Type | Fixed |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 17.75 in |
| Package Height | 6.375 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 28.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449814232 |
| Manufacturer Part Number | 65675LF-BL-ECO |
Lifetime Limited on Parts/5 Years Limited on Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASME A112.18.2/CSA B125.2|CalGreen Certified|CEC Certified|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Brizo®Jason Wu for Brizo™ Touchless Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.5 gpm, Matte Black

