Virage® Towel Bar, 24 in L, Polished Chrome
PartBRZ692430PC
MFG692430-PC
Description
Brizo® Towel Bar, Collection: Virage®, 24 in Bar Length, 26-1/2 in Overall Length, 3-21/64 in Overall Depth, 2-1/2 in Overall Height, 2-1/2 in Base, Brass, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Tile/masonry plastic or lead anchors plaster/drywall toggle bolts
- Mounting hardware and mounting instructions included with product
- Only plastic anchors are included with the mounting hardware
The twists and flourishes of Old World wrought iron find bold new expression in the Virage Bath Collection by Brizo®. Combining modern sophistication with hints of art deco styling, Virage is a uniquely elegant form that adapts to almost any environment.
| Type | Bar |
| Color Family | Chrome |
| Bar Length | 24 in |
| Collection | Virage® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Base Size | 2-1/2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Overall Depth | 3-21/64 in |
| Overall Height | 2-1/2 in |
| Overall Length | 26-1/2 in |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 12.125 in |
| Package Height | 8.5 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 21.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449606004 |
| Manufacturer Part Number | 692430-PC |
Limited Lifetime
PROP65: This product contains one or more chemicals including lead known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Virage® Towel Bar, 24 in L, Polished Chrome

