Essentialâ„¢ Rainshower Shower Head, 11 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Luxe Gold
PartBRZ83310GL
MFG83310-GL
Description
Brizo® Raincan Shower Head, Brizo® Traditional, 1.75 gpm, 1/2 in, Number of Sprays: 1, Spray Pattern: Full, 80 psi, 11 in Dia Head, 4 in Overall Height, Solid Brass, Luxe Gold, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Single spray setting, Full Spray
- Finished spray face
- Intended for overhead raincan orientation only
Features full spray coverage and medium pressure. A steady, full-coverage flow adapts to every need, from wetting hair to soothing tired muscles or simply unwinding from a long day.
| Type | Rainshower |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 11 to 13-3/4 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Gold |
| Collection | Essentialâ„¢ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 11 in |
| Finish/Color | Luxe Gold |
| Connection Size | 1/2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 11 in Dia |
| Material | Solid Brass |
| Number of Sprays | 1 |
| Overall Height | 4 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Spray Pattern | Full |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 14 in |
| Package Height | 13 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Package Length | 17 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449874618 |
| Manufacturer Part Number | 83310-GL |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1|CSA B125.1|MAP Certified
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Brizo®Essential™ Rainshower Shower Head, 11 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Luxe Gold

