Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 24 in L, Black Onyx
PartBRZ8399224BNX
MFG83992-24-BNX
Description
Brizo® Shower Arm and Flange, Universal, Series: Essential™ Shower Series, 24 in Arm Length, Specifications: Ceiling Mount, 1/2 in NPT, Round Flange, Solid Brass, Brilliance® Black Onyx, 2-3/8 in Dia Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Adjustable flange is held in place on shower arm by rubber friction ring
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Ceiling |
| Color Family | Black |
| Arm Length | 24 in |
| Finish/Color | Black Onyx |
| Dimensions | 2-3/8 in Dia |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Solid Brass |
| Series | Essential™ Shower |
| Specifications | Ceiling Mount, 1/2 in NPT, Round Flange |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 10.1 in |
| Package Height | 9.8 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 23.7 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449961790 |
| Manufacturer Part Number | 83992-24-BNX |
Limited Lifetime on Parts and Finish, 10 Years for Multi-Family Residential and 5 Years for Commercial
ASME A112.18.1|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 24 in L, Black Onyx

