Tresa® Tub Faucet Trim With Handshower Less Handle, ADA, Deck, Wall or Floor Mount, 2-Hole, Polished Nickel
PartBRZT70210PNLHP
MFGT70210-PNLHP
Description
Brizo®, T70210-PNLHP, Tub Filler Body Assembly Trim, Free Standing, Tresa® Collection, Hand Shower: No, Solid Brass, Polished Nickel, 13-1/8 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Floor, deck or wall mounted 2-hole installation
- High flow ceramic control valves
- Handshower cradle rotates 90 deg in either direction
The Tresa® Bath Collection features traditional yet timeless styling that bridges the past and present. The two-handle freestanding tub filler can be configured for wall mount, deck mount or floor mount installations. For floor mount installations only, a rough (sold separately) is required.
| Type | Trim Less Handle |
| Mounting Type | Deck, Wall or Floor |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Tresa® |
| Hand Shower Yes/No | Yes |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Diverting (Yes/No) | No |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Center Distance | 8 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Dimensions | 13-1/8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hose Size | 60 to 82 in |
| Material | Solid Brass |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 8 in |
| Package Height | 13 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 12.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449713597 |
| Manufacturer Part Number | T70210-PNLHP |
Limited Lifetime on Parts (Other Than Electronic Parts and Batteries) and Finishes; Or, For Commercial Users, For 5 Years From Date Of Purchase
ADA Compliant|ANSI/ICC A117.1|ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Tresa® Tub Faucet Trim With Handshower Less Handle, ADA, Deck, Wall or Floor Mount, 2-Hole, Polished Nickel

