Tank Water Heater Element, 4.5 kW, 240 VAC
PartCAM03943
MFG03943
Description
Camco Water Heater Element, Standard, 240 V AC, 4500 W, Flange, 150 W/sq-in Wattage Density, Copper Tubing, Magnesium Oxide and Nickel Plated, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- High watt density heating element
- Easy-to-install
- 15 in Dia minimum tank
- Fits most models of American, A.O. Smith, Bradford White®, Craft Master, General Electric, GS Wood, Kenmore, Lochinvar, Maytag, Mor-Flo, Reliance, Rheem, Richmond, Ruud, Sears, State and Whirlpool heaters
| Type | Element |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Wattage | 4.5 kW |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Magnesium Oxide and Nickel Plated |
| Material | Copper Tubing |
| Style | Flange |
| Wattage Density | 150 W/sq-in |
| Brand | Camco |
| Package Width | 8.18 in |
| Package Height | 18.06 in |
| UNSPSC | 40101830 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Camco |
| UPC | 014717039437 |
| Manufacturer Part Number | 03943 |
(1) #06842 Gasket and Detailed Instructions
1 year Limited
cULus Listed
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

CamcoTank Water Heater Element, 4.5 kW, 240 VAC

