Tank Water Heater Element, 3 kW, 240 VAC
PartCAM04503
MFG04503
Description
Camco Water Heater Element, Standard, 240 V AC, 3000 W, Flange, 150 W/sq-in Wattage Density, Copper Tubing, Magnesium Oxide and Nickel Plated, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
Documentation
- High watt density heating element
- Easy-to-install
- 12 in Dia minimum tank
- Fits most models of American, A.O. Smith, Bradford White®, Craft Master, General Electric, GS Wood, Kenmore, Lochinvar, Maytag, Mor-Flo, Reliance, Rheem, Richmond, Ruud, Sears, State and Whirlpool heaters
| Type | Element |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Wattage | 3 kW |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Magnesium Oxide and Nickel Plated |
| Material | Copper Tubing |
| Style | Flange |
| Wattage Density | 150 W/sq-in |
| Brand | Camco |
| Package Width | 8.44 in |
| Package Height | 14.94 in |
| UNSPSC | 40101830 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Camco |
| UPC | 014717045032 |
| Manufacturer Part Number | 04503 |
#06882 Gasket and Detailed Instructions
1 year Limited
cULus Listed
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
Documentation

CamcoTank Water Heater Element, 3 kW, 240 VAC

