150 lb Flange, 2 in, C x Bolt Pattern, Cast Brass
PartCFTFLG1502
MFGCFTFLG1502
Description
150 lb Flange, 2 in, C x Bolt Pattern, Cast Brass
Notice
Price/Availability Accessible On Login- USE NIBCO APPROVED WATER SOLUBLE FLUX
| Fitting/Connector Type | Flange |
| Nominal Size | 2 in |
| Type | 150 lb |
| End Style | C x Bolt Pattern |
| Material | Cast Brass |
| Bolt Circle Diameter | 4-3/4 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Connection Type | C x Flange |
| Inside Diameter | 2.128 to 2.133 in |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Outside Diameter | 6 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Thickness | 1/2 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Package Width | 1.43 in |
| Package Length | 6 in |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | CFTFLG1502 |
ASME Specified, ASTM B584 Alloy C84400, ASME B16.24, ASTM B584 Alloy C87600, NSF/ANSI 61/372 | PROP65: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Notice
Price/Availability Accessible On Login- USE NIBCO APPROVED WATER SOLUBLE FLUX

Approved Vendors150 lb Flange, 2 in, C x Bolt Pattern, Cast Brass

