Street 45 deg Elbow, 4 in, Fitting x C, Wrot Copper
PartCFTS44
MFGCFTS44
Description
Street 45 deg Elbow, 4 in, Fitting x C, Wrot Copper
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | 45 deg Elbow |
| Nominal Size | 4 in |
| Type | Street |
| End Style | Fitting x C |
| Material | Wrot Copper |
| Dimensions | 4-1/8 in OD |
| Domestic/Import | Domestic |
| Pressure Rating | 290 psi |
| Temperature Rating | -20 to 100 deg F |
| Brand | Approved Vendors |
| Package Width | 7.37 in |
| Package Height | 4.34 in |
| Package Length | 6.1 in |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | CFTS44 |
ASME/ANSI B16.22, NSF/ANSI 61, MSS SP104, ASME B16.22|ASTM B75 Alloy C12200|MSS SP-104|NFPA99 and CGA Pamphlet G-4-1|NSF/ANSI 61/372|UL 207, ASME B16.15/B16.18/B16.22/B16.24/B16.50/B1.20.1, NSF 61-G | PROP65: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsStreet 45 deg Elbow, 4 in, Fitting x C, Wrot Copper

