Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 0.35 gpm, Polished Chrome
PartCHF22004E39VPABCP
MFG2200-4E39VPABCP
Description
Chicago Faucet® Lavatory Sink Faucet, Traditional, Series: 2200, 0.35 gpm Flow Rate, 4 in Center Distance, Integral Spout, 4-3/4 in Spout Reach, 3 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Non-Aerated, 2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc, 6-1/8 in W x 6-3/8 in H Dimensions, Cast Brass, Polished Chrome, Commercial Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
- 4-3/4 in center to center integral cast brass spout
- E39VPAB 0.35 gpm vandal proof pressure compensating Econo-Flo™ non-aerating outlet
- Model 2200-225 - 2-3/4 in lever handle
- Model 2300-XAB ceramic operating cartridge
- 3/8 in compression flexible stainless steel supply hoses
- ECAST® construction with equal to or less than 0.25% lead content by weighted average
- For hot and cold water mixing
| Type | Centerset |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 0.35 gpm |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Center Distance | 4 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 6-1/8 in W x 6-3/8 in H |
| Finish | Polished Chrome |
| Handle Style | Lever |
| Material | Cast Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Series | 2200 |
| Spout Height | 3 in |
| Spout Reach | 4-3/4 in |
| Spout Type | Integral |
| Spray Pattern | Vandal Proof Non-Aerator |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Chicago Faucet® |
| Package Width | 9.75 in |
| Package Height | 3.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 14.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Chicago Faucet |
| UPC | 611943487539 |
| Manufacturer Part Number | 2200-4E39VPABCP |
Limited Lifetime Faucet/5 Years Limited Cartridge/1 Year Limited Finish
ADA ANSI/ICC A117.1|ASME A112.18.1|CSA B125.1|California Health and Safety Code 116875 (AB 1953-2006)|Louisiana Low Lead Law HB.471|NSF/ANSI 372|NSF/ANSI 61|CSA Section 9|Vermont Bill S.152
Price/Availability Accessible On Login

Chicago Faucet®Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 0.35 gpm, Polished Chrome

