Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 2-Hole, 0.5 gpm, Polished Chrome
PartCHF420POE2805ABCP
MFG420-POE2805ABCP
Description
Chicago FaucetĀ® Hot and Cold Water Lavatory Mixing Sink Faucet, 0.5 gpm, 4 in Center Distance, Rigid Spout, 4-5/8 in Spout Reach, 2 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in Connection, NPSM Connection, Spray Pattern: Non-Aerating, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic, 5-7/8 in W x 5-1/4 in H, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- E2805JKABCP - 0.5 gpm (1.9 L/min) vandal proof pressure compensating Econo-Flo non-aerating spray
- Indexed lever handle
- 420-XAB - Volume control and hot water limit stop cartridge
- 1/2 in NPSM supply Inlets for 3/8 or 1/2 in flexible riser
- ECASTĀ® construction with equal to or less than 0.25% lead content by weighted average
- 20 to 125 psi operating pressure
- 40 to 140 deg F operating temperature
- 4 in fixed centers
| Type | Centerset |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 0.5 gpm |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Center Distance | 4 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 5-7/8 in W x 5-1/4 in H |
| Drain Type | Pop-Up |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 2 in |
| Spout Reach | 4-5/8 in |
| Spout Type | Rigid |
| Spray Pattern | Non-Aerating |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic |
| Brand | Chicago FaucetĀ® |
| UNSPSC | 30181700 |
| Manufacturer | Chicago Faucet |
| UPC | 611943119157 |
| Manufacturer Part Number | 420-POE2805ABCP |
Lifetime Limited Faucet, 5 Year Limited Cartridge, 1 Year Limited Finish
ADA Compliant|ANSI/ICC A117.1|ASME A112.18.1/CSA B125.1|California Health and Safety Code 116875 (AB 1953-2006)|Louisiana Low Lead Law HB.471|NSF/ANSI 372 Low Lead Content|NSF/ANSI 61|Section 9 by CSA|Vermont Bill S.152
Price/Availability Accessible On Login

Chicago Faucet®Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 2-Hole, 0.5 gpm, Polished Chrome

