Little Corona Single Bowl Kitchen Sink, Top Mount, ADA, 24 x 20 in, 6 in Bowl Depth, Cast Iron, White
PartCOE720HWHT
MFG720-H -20
Description
CECO Kitchen Sink, Little Corona, 3-5/8 in Drain Opening, 1 Bowl, 24 in L x 20 in W x 6-1/2 in D, Cast Iron, White, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Metal sink frame sold separately
- Acid resistant enamel on cast iron
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Top |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 24 to 25-3/4 in |
| Overall Width Range | 19 to 20-15/16 in |
| Bowl Depth | 6 in |
| Color Family | White |
| Material | Cast Iron |
| Collection | Little Corona |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Bowl Length | 21 in |
| Bowl Width | 17 in |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Opening Size | 3-5/8 in |
| Overall Dimensions | 24 in L x 20 in W x 6-1/2 in D |
| Overall Length | 24 in |
| Overall Width | 20 in |
| Brand | CECO |
| Package Width | 20 in |
| Package Height | 6.5 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 24 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Commercial Enameling Company |
| Manufacturer Part Number | 720-H -20 |
Flat Rim
Limited Lifetime
ADA Compliant
Residential and Commercial Plumbing Systems
Price/Availability Accessible On Login

CECOLittle Corona Single Bowl Kitchen Sink, Top Mount, ADA, 24 x 20 in, 6 in Bowl Depth, Cast Iron, White

