Type L ACR Copper Tubing, 5/8 in OD, 10 ft L
PartCOPLHARDCC1210
MFGCOPLHARDCC1210
Description
Type L ACR Copper Tubing, 5/8 in OD, 10 ft L
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Type L |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Hardness | Hard |
| Form | Straight |
| Length | 10 ft |
| Grade | Cleaned & Capped |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Copper |
| Outside Diameter | 5/8 in |
| Wall Thickness | 0.04 in |
| Working Pressure | 4800/9000 psi |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | COPLHARDCC1210 |
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsType L ACR Copper Tubing, 5/8 in OD, 10 ft L

