Cap, 1 in, Socket, SCH 40/STD, CPVC
PartCPCCAP1
MFGCPCCAP1
Description
Cap, 1 in, Socket, SCH 40/STD, CPVC
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | Cap |
| Nominal Size | 1 in |
| Material | CPVC |
| End Style | Socket |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |
| Color | Tan |
| Dimensions | 1-3/8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 1-9/32 in |
| Method of Manufacture | Molded |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Temperature Rating | 32 to 180 deg F |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | CPCCAP1 |
ASTM D-1784/D-2846|NSF Approved, ANSI Specified|ASTM D|NSF UP Approved, ASTM D-1784/D-2846/F-493|CSA B137.6|NSF/ANSI 14/61-G
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsCap, 1 in, Socket, SCH 40/STD, CPVC

