Street 45 deg Elbow, 1-1/4 in, Spigot x Socket, SCH 80/XH, CPVC
PartCPES4114
MFGCPES4114
Description
Street 45 deg Elbow, 1-1/4 in, Spigot x Socket, SCH 80/XH, CPVC
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | 45 deg Elbow |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Type | Street |
| Material | CPVC |
| End Style | Spigot x Socket |
| Schedule Rating | SCH 80/XH |
| Color | Gray |
| Domestic/Import | Domestic |
| Method of Manufacture | Molded |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | CPES4114 |
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsStreet 45 deg Elbow, 1-1/4 in, Spigot x Socket, SCH 80/XH, CPVC

