Tee, 6 x 2 in, Socket, SCH 80/XH, CPVC
PartCPET62
MFGCPET62
Description
Tee, 6 x 2 in, Socket, SCH 80/XH, CPVC
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Fitting/Connector Type | Tee |
| Nominal Size | 6 x 2 in |
| Material | CPVC |
| End Style | Socket |
| Schedule Rating | SCH 80/XH |
| Color | Gray |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 8-7/8 in |
| Method of Manufacture | Molded |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | CPET62 |
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsTee, 6 x 2 in, Socket, SCH 80/XH, CPVC

