Instant-Flow® M Low Flow Electric Tankless Water Heater, 120 VAC, 3.6 KW, 30 A, Commercial/Residential
PartCROM30L120V
MFGM-30L/120
Description
Chronomite® M-30L/120 Instant-Flow® M Low Flow Electric Tankless Water Heater, 120 VAC, 3.6 KW, 30 A, Commercial/Residential
Price/Availability Accessible On Login
| Power Rating | 3.6 kW |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Amperage Rating | 30 A |
| ASME Yes/No | No |
| Color | White |
| Commercial/Residential/Dual | Commercial/Residential |
| Dimensions | 9-5/8 in W x 2-3/4 in D x 6-1/4 in H |
| Flow Rate | 0.4 gpm |
| Material | Aluminum Alloy |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Series | M |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Type | Low Flow |
| Water Connection | 3/8 in Compression |
| Brand | Chronomite® |
| Manufacturer | Chronomite |
| Manufacturer Part Number | M-30L/120 |
ADA Complaint|CAN/CSA STD C22.2 No. 88|cETL Intertek Certified|CAL Green certified|IAPMO Listed|UPC Listed|UL 499
Industrial, Public Lavatories, Kitchen/Bar Sink
Price/Availability Accessible On Login

Chronomite®Instant-Flow® M Low Flow Electric Tankless Water Heater, 120 VAC, 3.6 KW, 30 A, Commercial/Residential

