Copper Flange Adapter, 1-1/2 in, C x Bolt Pattern, Copper Coated, Steel
PartCTSCC112
MFGCC015
Description
CTS Flange CC015 Copper Flange Adapter, 1-1/2 in, C x Bolt Pattern, Copper Coated, Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | Flange Adapter |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | C x Bolt Pattern |
| Material | Copper Coated Steel |
| Bolt Circle Diameter | 3.88 in |
| Bolt Hole Size | 0.65 in |
| Connection Type | Flange |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Pressure Rating | 450 psi |
| Temperature Rating | -66 to 272 deg F |
| Thickness | 0.63 in |
| Brand | CTS Flange |
| Manufacturer | CTS Flange |
| UPC | 686760477130 |
| Manufacturer Part Number | CC015 |
ASME Specified/ASTM Specified
Price/Availability Accessible On Login

CTS FlangeCopper Flange Adapter, 1-1/2 in, C x Bolt Pattern, Copper Coated, Steel

