11.25 deg Elbow, 6 in, Mechanical Joint, Cement Lined
PartDCF1114MJ6
MFGDCF1114MJ6
Description
11.25 deg Elbow, 6 in, Mechanical Joint, Cement Lined
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Fitting/Connector Type | 11.25 deg Elbow |
| Nominal Size | 6 in |
| End Style | Mechanical Joint |
| Finish | Cement Lined |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Ductile Iron |
| Pressure Rating | 350 psi |
| Thickness | 0.37 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | DCF1114MJ6 |
ANSI/AWWA C111/A21.11/C153/A21.53|AWWA C600/C651|FM Approved|NSF 61/372 Annex G|UL Listed
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved Vendors11.25 deg Elbow, 6 in, Mechanical Joint, Cement Lined

