Cap, 10 in, Mechanical Joint, Cement Lined
PartDCFCAPMJ10
MFGDCFCAPMJ10
Description
Cap, 10 in, Mechanical Joint, Cement Lined
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Fitting/Connector Type | Cap |
| Nominal Size | 10 in |
| End Style | Mechanical Joint |
| Finish | Cement Lined |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Ductile Iron |
| Pressure Rating | 350 psi |
| Thickness | 0.56 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | DCFCAPMJ10 |
ANSI/AWWA C111/A21.11/C153/A21.53|FM Approved|AWWA C600/C651|NSF 61/372 Annex G|UL Listed
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsCap, 10 in, Mechanical Joint, Cement Lined

