Bar Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Matte Black
PartDEL14882LFBL
MFG14882LF-BL
Description
DELTA®, 14882LF-BL, Bar Prep Faucet, 1.5 gpm Flow Rate, 360 deg Swivel Spout, 6-3/4 in Spout Reach, 7-15/16 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, Side Spray(Y/N): No, 1 Faucet Holes, 1-1/4 to 1-1/2 in Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc, 11.5 in H x 3.75 in W x 8.38 in L Dimensions, Zinc, Matte Black, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Single hole installation
- Optional deck plate available for purchase separately (RP103661)
You can install with confidence, knowing that Delta® kitchen faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty.
| Type | Bar |
| Color Family | Black |
| Number of Faucet Holes | 1 or 3 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte Black |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 11.5 in H x 3.75 in W x 8.38 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Faucet Hole Size | 1-1/4 to 1-1/2 in |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Material | Zinc |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Spout Height | 7-15/16 in |
| Spout Reach | 6-3/4 in |
| Spout Type | 360 deg Swivel |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9.37 in |
| Package Height | 2.75 in |
| Package Length | 18 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205087359 |
| Manufacturer Part Number | 14882LF-BL |
Limited Lifetime
CEC Certified|Lead Free Compliant|ADA Compliant
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Bar Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Matte Black

