Windemere® Kitchen Faucet With Side Spray, ADA, Deck Mount, 2 Lever Handle, 4-Hole, Oil Rubbed Bronze
PartDEL21996LFOB
MFG21996LF-OB
Description
DELTA® Kitchen Faucet, Windemere®, 1.8 gpm, 8 in Center Distance, Swivel Spout, 8 in Spout Reach, 11-5/8 in Spout Height, Lever, 2 Handles, Yes Side Spray(Y/N), 4 Faucet Holes, 1-5/16 in Faucet Hole, 1/2 in, IPS, 1 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Washerless Stem Valve/Cartridge, 11-5/8 in H x 15-1/2 in W x 9-3/4 in D, Plastic, Oil Bronze, Import, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Standard spout swivels 360 deg
- in long hose provides outstanding reach
This Delta® faucet provides a practical, hardworking solution that will stand the test of time, every time. Delta is a reflection of your personality and is as individual as you are.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Bronze |
| Number of Faucet Holes | 4 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 2 |
| Collection | Windemere® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Oil Rubbed Bronze |
| Center Distance | 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 11-5/8 in H x 15-1/2 in W x 9-3/4 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Faucet Hole Size | 1-5/16 in |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Material | Plastic |
| Maximum Deck Thickness | 1 in |
| Spout Height | 11-5/8 in |
| Spout Reach | 8 in |
| Spout Type | Swivel |
| Valve/Cartridge Type | Washerless Stem |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 12.5 in |
| Package Height | 19.75 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 8.5 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449604871 |
| Manufacturer Part Number | 21996LF-OB |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|No-Lead Compliant|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Windemere® Kitchen Faucet With Side Spray, ADA, Deck Mount, 2 Lever Handle, 4-Hole, Oil Rubbed Bronze

