Leland® Centerset Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 2-Hole, 1.2 gpm, Metal/Plastic Drain, Stainless
PartDEL2578LFSS278SS
MFG2578LFSS-278SS
Description
DELTA® Centerset Lavatory Faucet, Leland®, 1.2 gpm, 4 in Center Distance, Rigid Spout, 5-1/16 in Spout Reach, 4-1/8 in Spout Height, Lever, 2 Handles, 50/50 Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in, IPS, 1.38 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Washerless Stem Valve/Cartridge, 3-7/8 in H, Brass, Stainless Steel, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- WaterSense® certification promotes water conservation
- 3-hole 4 in installation
- Solid brass construction ensures quality and reliability
- WaterSense labeled faucet uses at least 20 Percent less water than the industry standard without compromising performance
Traditional styling and modern functionality come together in dramatic fashion for a timeless look with the Leland Kitchen Collection.
| Type | Centerset |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Leland® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal/Plastic |
| Finish/Color | Stainless |
| Center Distance | 4 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 3-7/8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | 50/50 Pop-Up |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1.38 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-1/8 in |
| Spout Reach | 5-1/16 in |
| Spout Type | Rigid |
| Valve/Cartridge Type | Washerless Stem |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 10.4 in |
| Package Height | 6.5 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 20.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449617130 |
| Manufacturer Part Number | 2578LFSS-278SS |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|ASME A112.18.2|CSA B125.1|CSA B125.2|EPA Water Sense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

DELTA®Leland® Centerset Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 2-Hole, 1.2 gpm, Metal/Plastic Drain, Stainless

