Classic Kitchen Faucet With Side Spray, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 3-Hole, Chrome
PartDEL300LFWF
MFG300LF-WF
Description
DELTA® Kitchen Faucet, Classic, 1.8 gpm, 8 in Center Distance, Swivel Spout, 8 in Spout Reach, 7-3/16 in Spout Height, Lever, 1 Handles, Yes Side Spray(Y/N), 3 Faucet Holes, 1/2 in, IPS, Spray Pattern: Full Body, 1 Spray Functions, 1-1/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ball Valve/Cartridge, Brass, Polished Chrome, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- 3-hole 8 in installation
- Standard spout swivels 360 deg
Designed for performance, the Classic Bath Collection provides smart technology that will stand the test of time.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Chrome |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Classic |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Chrome |
| Center Distance | 8 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/4 in |
| Number of Spray Functions | 1 |
| Spout Height | 7-3/16 in |
| Spout Reach | 8 in |
| Spout Type | Swivel |
| Spray Pattern | Full Body |
| Valve/Cartridge Type | Ball |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 11.75 in |
| Package Height | 11.44 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 20.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449694728 |
| Manufacturer Part Number | 300LF-WF |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC Compliance|No-Lead Compliant|Water-Efficient
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Classic Kitchen Faucet With Side Spray, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 3-Hole, Chrome

