Cassidy™ Hand Shower Wall Elbow, 1/2 in, NPT x NPSM, Brass, Venetian Bronze
PartDEL50560RB
MFG50560-RB
Description
DELTA® Hand Shower Wall Elbow, Collection: Cassidy™, 1/2 in Nominal, NPSM x NPT, 90 deg, Brass, Venetian Bronze, 2-3/16 in H x 2-3/16 in W x 1-1/2 in D, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Personal shower wall supply
- Can be used for replacement or for new construction installation
The shower becomes your private sanctuary where body sprays and showerheads work in perfect harmony. Getting ready in the morning is far from routine when you are surrounded by a bath that reflects your personal style. Customize your experience with hand showers, body sprays, body jets and raincan showerheads. You can install with confidence knowing that Delta backs this adjustable slide bar with a lifetime limited warranty.
| Type | Wall Supply Elbow |
| Color Family | Bronze |
| Finish/Color | Venetian Bronze |
| Angle | 90 deg |
| Collection | Cassidy™ |
| Dimensions | 2-3/16 in H x 2-3/16 in W x 1-1/2 in D |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | NPSM x NPT |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 6.75 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 8.25 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449514934 |
| Manufacturer Part Number | 50560-RB |
Limited Lifetime
ASME A112.18.1|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Cassidy™ Hand Shower Wall Elbow, 1/2 in, NPT x NPSM, Brass, Venetian Bronze

