Ara® Hand Shower, 1-Function, 1.75 gpm, Lumicoat Chrome
PartDEL51567PR
MFG51567-PR
Description
DELTA® Handshower, Universal, 1-Function Shower Head Patterns, 1.75 gpm Flow Rate, 60 to 82 in Hose Length, H2Okinetic® PowerDrench® Spray, 80 psi Pressure, NPSM Connection, Metal Hose, Brass, Lumicoat™ Polished Chrome, 2 in L x 3.69 in W x 26.94 in H Dimensions, With Slide Bar: Yes, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Lumicoat Finishes are guaranteed to resist water spots and mineral buildup and easily wipe clean without chemicals or cleaners on the products most commonly touched areas
- H2Okinetic Technology showers feel like more water and more pressure, with more coverage
- Drench Spray creates powerful water patterns, for an energizing experience
- Spray settings include - H2Okinetic Power
- Sense labeled showers use at least 20% less water than the industry standard without compromising performance
Experience a better shower with the control and flexibility of a DELTA® Handshower. Great for showering yourself or your loved ones and pets, as well as for keeping your shower and tub clean. DELTA® H2Okinetic® Showers look different because they are different. Using advanced technology, H2Okinetic® showers sculpt water into a unique wave pattern, giving you 3X the coverage of a standard showerhead. The end result is a shower that provides more coverage, more warmth and more intensity for a truly drenching shower experience. So go ahead and indulge, because now you can enjoy the feeling of more water without using more water. DELTA® WaterSense® labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standard saving you money without compromising performance.
| Type | Hand Shower |
| Color Family | Chrome |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Ara® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 1 |
| Finish/Color | Lumicoat Chrome |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 2 in L x 3.69 in W x 26.94 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Hose Length | 60 to 82 in |
| Hose Material | Metal |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shower Head Patterns | 1-Function |
| Spray Type | H2Okinetic® PowerDrench® |
| With Slide Bar Yes/No | Yes |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 6.1 in |
| Package Height | 7.48 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 28.15 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205006770 |
| Manufacturer Part Number | 51567-PR |
Handshower and Stretchable Hose
Limited Lifetime on Parts and Finish, 10 Years for Multi-Family Residential and 5 Years for Commercial
ASME A112.18.1|CEC Certified|CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Ara® Hand Shower, 1-Function, 1.75 gpm, Lumicoat Chrome

