Multi Function Shower Head, 5-13/16 in Dia, 5-Function, 1.75 gpm, Lumicoat Stainless
PartDEL52664SSPR
MFG52664-SS-PR
Description
DELTA® Showerhead, Universal, 1.75 gpm Maximum, 1/2-14 NPT Connection, Square Shape, 5 Sprays, Spray Pattern: Full Body/Full Body with Massage/H2Okinetic® PowerDrench®/Massage/Pause, 80 psi Pressure, 5-13/16 in L x 5-13/16 in W x 3-15/16 in H Head, 3.94 in Overall Length, 5.81 in Overall Width, 5.81 in Overall Height, Plastic, Lumicoat™ Stainless, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Lumicoat Finishes are guaranteed to resist water spots and mineral buildup and easily wipe clean without chemicals or cleaners on the products most commonly touched areas
- H2Okinetic Technology showers feel like more water and more pressure, with more coverage
- H2Okinetic PowerDrench Spray creates powerful water patterns, for an energizing experience
- Soft, rubber Touch-Clean spray holes allow you to easily wipe away calcium and lime build-up from the spray face of your shower head and hand shower with the touch of a finger
- Installs in minutes
- Pause feature reduces water to a trickle, giving you space for shaving, lathering and other shower tasks while maintaining your temperature settings
Replacing your Showerhead is one of the quickest, simplest upgrades you can make to your shower. Our Showerheads feature a wide range of styles and innovations and can be installed without special tools. All you need is standard plumber's tape, making it an easy DIY project. DELTA® H2Okinetic® Showers with PowerDrench® Spray look different because they are different. H2Okinetic® showers are powered by an innovative technology that sculpts the water into a unique wave pattern, giving you the feeling of more water and water pressure. DELTA® WaterSense® labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standard, helping you save water without compromising performance. You can install with confidence, knowing that DELTA® showers are backed by our lifetime limited warranty.
| Type | Multi Function |
| Number of Functions | 5 |
| Diameter Range | 4-1/16 to 6 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Stainless |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 5-13/16 in |
| Finish/Color | Lumicoat Stainless |
| Connection Size | 1/2-14 NPT |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 5-13/16 in L x 5-13/16 in W x 3-15/16 in H |
| Material | Plastic |
| Maximum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Number of Sprays | 5 |
| Overall Height | 5.81 in |
| Overall Length | 3.94 in |
| Overall Width | 5.81 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shape | Square |
| Spray Pattern | Full Body/Full Body with Massage/H2Okinetic® PowerDrench®/Massage/Pause |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 8.13 in |
| Package Height | 5.25 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Package Length | 20.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205006640 |
| Manufacturer Part Number | 52664-SS-PR |
Limited Lifetime on Parts and Finish, 10 Years for Multi-Family Residential and 5 Years for Commercial
ASME A112.18.1|CEC Certified|CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified
Videos
video link Video
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Multi Function Shower Head, 5-13/16 in Dia, 5-Function, 1.75 gpm, Lumicoat Stainless

