Square Push Pop-Up Assembly, Metal Grid, Matte Black
PartDEL72174BL
MFG72174-BL
Description
DELTA® Square Push Pop-Up Assembly, Metal Grid, Matte Black, 2-11/16 in W, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Genuine Delta repair part
This all-metal construction push pop-up is best paired with square featured bathroom faucets. Matte Black makes a statement in your space, cultivating a sophisticated air and coordinating flawlessly with most other fixtures and accents. With bright tones, Matte Black is undeniably modern with a strong contrast, but it can complement traditional or transitional spaces just as well when paired against warm nuetrals for a rustic feel akin to cast iron. For use with sinks without overflow.
| Type | Drain |
| Color Family | Black |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Matte Black |
| Dimensions | 2-11/16 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Matte Black |
| Grid Material | Metal |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 8.875 in |
| Package Height | 3.5 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Package Length | 9.25 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449838436 |
| Manufacturer Part Number | 72174-BL |
Lifetime Limited on Parts and Finish/5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.2/CSA B125.2
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Square Push Pop-Up Assembly, Metal Grid, Matte Black

