Lahara® Towel Bar, 18 in L, Champagne Bronze
PartDEL73818CZ
MFG73818-CZ
Description
DELTA® Towel Bar, Collection: Lahara®, 18 in Bar Length, 20 in Overall Length, 3-3/4 in Overall Depth, 2 in Overall Height, 20 lb, 2 in Base, Brass, Brilliance® Champagne Bronze, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Perfectly coordinates with the Lahara bath collection
- Extends 3-3/4 in from wall
- Tile/masonry-plastic or lead anchors plaster/drywall-toggle bolts recommend if wood blocking is not available
Complete the look of your bath with this Lahara 18" Towel Bar. Delta makes installation a breeze for the weekend DIYer by including all mounting hardware and easy-to-understand installation instructions. You can install with confidence, knowing that Delta backs its bath hardware with a Lifetime Limited Warranty.
| Type | Bar |
| Color Family | Bronze |
| Bar Length | 18 in |
| Collection | Lahara® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Champagne Bronze |
| Base Size | 2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Load Capacity | 20 lb |
| Material | Brass |
| Overall Depth | 3-3/4 in |
| Overall Height | 2 in |
| Overall Length | 20 in |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 8.9 in |
| Package Height | 8.1 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 22.3 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449658324 |
| Manufacturer Part Number | 73818-CZ |
5 Years Limited
Commercial, Industrial and Business Applications
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Lahara® Towel Bar, 18 in L, Champagne Bronze

