Trinsic® Towel Bar, 30 in L, Venetian Bronze
PartDEL75930RB
MFG75930-RB
Description
DELTA® Towel Bar, Collection: Trinsic®, 30 in Bar Length, 33-1/4 in Overall Length, 3-3/8 in Overall Depth, 2-1/4 in Overall Height, 2-1/4 in Base, Brass, Venetian Bronze, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Perfectly coordinates with the Trinsic bath collection
- Extends 3-3/8 in from wall
- Tile/masonry-plastic or lead anchors plaster/drywall-toggle bolts recommend if wood blocking is not available
Inspired by the sleek elegance of modern European design, the Trinsic Bath Collection completes the look of any contemporary bath, from classic to rustic.
| Type | Bar |
| Color Family | Bronze |
| Bar Length | 30 in |
| Collection | Trinsic® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Venetian Bronze |
| Base Size | 2-1/4 in |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Overall Depth | 3-3/8 in |
| Overall Height | 2-1/4 in |
| Overall Length | 33-1/4 in |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 8.5 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 34 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449562355 |
| Manufacturer Part Number | 75930-RB |
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Trinsic® Towel Bar, 30 in L, Venetian Bronze

