Windemere® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Chrome
PartDELB3596LF
MFGB3596LF
Description
DELTA® Widespread Lavatory Faucet, Windemere®, 1.2 gpm, 6 to 16 in Center Distance, Fixed Spout, 4-5/8 in Spout Reach, 4-15/16 in Spout Height, Lever, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in, IPS, 1-1/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Washerless Stem Valve/Cartridge, 6-13/16 in H, Brass, Polished Chrome, Import, Commercial
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- WaterSense® certification promotes water conservation
- Verified compliant with 0.25% weighted average Pb content regulations
- The sculpted curves of the Windemere Bath Collection bring a whimsical touch to the bath
The sculpted curves of the Windemere Bath Collection bring a whimsical touch to the bath.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Windemere® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Chrome |
| Center Distance | 6 to 16 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 6-13/16 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Pop-Up |
| Finish | Polished Chrome |
| Handle Style | Lever |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/8 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4-15/16 in |
| Spout Reach | 4-5/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Washerless Stem |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 11.4 in |
| Package Height | 9 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 14.1 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449624176 |
| Manufacturer Part Number | B3596LF |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ASME A112.18.2|CSA B125.2|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

DELTA®Windemere® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Chrome

