Commercial Touchless Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1-Hole, 0.5 gpm, Chrome
PartDELDEMD301LF
MFGDEMD-301LF
Description
Commercial, DEMD-301LF, Electronic Lavatory Faucet, 0.5 gpm Flow Rate, 4.33 in Spout Reach, 5-19/32 in Spout Height, 1 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, Function: Touchless, 1-11/32 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 4-2/5 in long, 5-3/5 in high
- Vandal-resistant wrench flat spray outlet
- For cold or premixed water
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Commercial |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 0.5 gpm |
| Finish/Color | Chrome |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Polished Chrome |
| Function | Touchless |
| Maximum Deck Thickness | 1-11/32 in |
| Mounting Type | Deck |
| Power Source | (6) AA Battery |
| Spout Height | 5-19/32 in |
| Spout Reach | 4.33 in |
| Voltage Rating | 1.5 VDC |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 11 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 15.5 in |
| Country of Origin | IL |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 055870393622 |
| Manufacturer Part Number | DEMD-301LF |
Limited
ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC/ANSI A117.1|No-Lead Compliant|Water-Efficient
Commercial Applications
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Commercial Touchless Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1-Hole, 0.5 gpm, Chrome

