MultiChoice® Universal Tub and Shower Valve Body, 1/2 in, Universal Inlet/Outlet, Forged Brass
PartDELR10000UNWS3
MFGR10000-UNWS-3
Description
DELTA® Tub and Shower Valve Body, Universal, Collection: MultiChoice®, 1/2 in Universal Inlet/Outlet, For Use With: MultiChoice® Universal Single or Dual Function Trim, Forged Brass, 5-1/16 in W x 4 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Accepts single, dual, or dual thermostatic cartridge
- Cartridge ships with trim
- Back-to-back capability
- Model must be ordered in full case quantity of 3
The Delta® MultiChoice® Universal Valve gives you the flexibility to upgrade the style and functionality of your shower without altering the plumbing behind the wall. By installing the universal valve first, you have the freedom to decide (or change your mind on) what type of shower you want later. Whether you’d like a new look or a new function for your shower, with MultiChoice Universal Valves getting what you want has never been so simple.
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | C or MNPT |
| Collection | MultiChoice® |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | C or MNPT |
| Dimensions | 5-1/16 in W x 4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Forged Brass |
| Specifications | 1/2 in Universal Inlet/Outlet |
| Suitable For Use With | MultiChoice® Universal Single or Dual Function Trim |
| Type | Universal |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 6 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 13.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449784832 |
| Manufacturer Part Number | R10000-UNWS-3 |
Stops
Lifetime Limited on Parts and Finishes, 5 Years Limited on Electronic Parts
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®MultiChoice® Universal Tub and Shower Valve Body, 1/2 in, Universal Inlet/Outlet, Forged Brass

