MultiChoice® Universal Shower Rough-In Valve Body, Forged Brass Body
PartDELR10000UNWSHF
MFGR10000-UNWSHF
Description
DELTA® Tub and Shower Rough-In Valve Body, Universal, Series: MultiChoice®, For Use With: MultiChoice® Universal Single or Dual Function Trim, Thin Wall Mount, Forged Brass Body
Price/Availability Accessible On Login
- Back-to-back capability, WS indicates With Stops
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | C or MNPT |
| Body Material | Forged Brass |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | C or MNPT |
| Domestic/Import | Domestic |
| Mounting Type | Thin Wall |
| Series | MultiChoice® |
| Suitable For Use With | MultiChoice® Universal Single or Dual Function Trim |
| Type | Rough Valve |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 17 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 17.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449629881 |
| Manufacturer Part Number | R10000-UNWSHF |
Stops
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®MultiChoice® Universal Shower Rough-In Valve Body, Forged Brass Body

