Flange, Lumicoat Champagne Bronze
PartDELRP6025CZPR
MFGRP6025CZPR
Description
DELTA®, RP6025CZPR, Flange, Round Shape, Brass, Lumicoat Champagne Bronze, 0.47 in H x 2.5 in W x 2.5 in L Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Lumicoat Finishes are guaranteed to resist water spots and mineral buildup and easily wipe clean without chemicals or cleaners on the products most commonly touched areas
- 2-1/2 in diameter
- Fits standard shower arms
- Wall-mount
Getting ready in the morning is far from routine when you are surrounded by a bath that reflects your personal style. Customize your experience with hand showers, body sprays, body jets and raincan shower heads. Delta® products are purposefully designed to simplify installation and enhance everyday use for all the moments that follow. You can install with confidence, knowing that Delta showers are backed by our Lifetime Limited Warranty.
| Type | Escutcheon |
| Color Family | Bronze |
| Finish/Color | Lumicoat Champagne Bronze |
| Dimensions | 0.47 in H x 2.5 in W x 2.5 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Shape | Round |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 1.88 in |
| Package Height | 2.64 in |
| Package Length | 3.02 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 195205037026 |
| Manufacturer Part Number | RP6025CZPR |
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Flange, Lumicoat Champagne Bronze

