Trinsic® Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Chrome
PartDELT11859
MFGT11859
Description
DELTA® Diverter Trim, 2-Port 3-Setting, Trinsic® Collection, 4-1/2 in Dia Trim, Hand Shower: No, Wall Mounting, For Use With: R11000 Series Ceramic Cartridge Rough-In Valve, Zinc, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- 2 individual positions, 1 shared position
Complete your custom shower with a Delta® diverter. Inspired by the sleek elegance of modern European design, the Trinsic® Bath Collection completes the look of any contemporary bath, from classic to rustic.
| Type | Diverter Trim |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Trinsic® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Chrome |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Polished Chrome |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Suitable For Use With | R11000 Series Ceramic Cartridge Rough-In Valve |
| Trim Size | 4-1/2 in Dia |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 6.75 in |
| Package Height | 6.875 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 10.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449686631 |
| Manufacturer Part Number | T11859 |
Limited Lifetime
ANSI A117.1|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC Compliance
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Trinsic® Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Chrome

