Lahara® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Stainless
PartDELT17038SS
MFGT17038-SS
Description
DELTA® Valve Trim, Series: Monitor® 17, Collection: Lahara®, 2.5 gpm Shower Flow, Lever Handle, 7-1/2 in Dia Trim, Dual-Function Pressure Balanced Valve/Cartridge, 80 psi, For Use With: MultiChoice® R10000 Series Universal Rough-In Valve Body, Brass, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- Available in four finishes - chrome, Brilliance Stainless, Venetian Bronze, and Aged Pewter which extend the look throughout the bath
- Order Multi
- Choice(R) rough separately
Just like ocean waves, the one-piece curved handles and sleek spout of Lahara make a lasting impression.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Lahara® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Stainless |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | Monitor® 17 |
| Shower Flow Rate | 2.5 gpm |
| Suitable For Use With | MultiChoice® R10000 Series Universal Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 7-1/2 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | Dual-Function Pressure Balanced |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9.1 in |
| Package Height | 4.625 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 25.6 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449569934 |
| Manufacturer Part Number | T17038-SS |
Limited Lifetime
ANSI A117.1|ASSE 1016|ASME A112.18.1|CSA B125.1|ICC Compliance
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Lahara® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Stainless

