Ara® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Matte Black
PartDELT24867BL
MFGT24867-BL
Description
DELTA® Valve Trim, Angular Modern, Series: Monitor® 14, Ara® Collection, 2 Handles, Lever Handle, 5.25 in L x 6.81 in W x 7.63 in H Trim, 1-Function Pressure Balanced Cartridge, Hand Shower: No, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® Universal R22000 Series Rough-In Valve Body, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- 3-Setting diverter trim
- Monitor pressure balance valve keeps water temperature within a safe +/-3 deg F (+/-1.6 deg C), helping to protect you from sudden changes in hot or cold water pressure
- Trim kit only, must order MultiChoice Universal Valve separately to complete the unit
- Recommended rough-in valve kit R22000 sold separately
- Bottom handle 90 deg Maximum rotation
The DELTA® MultiChoice® integrated shower diverter consolidates custom shower design with its consumer-preferred streamlined style eliminating the need for an additional diverter valve. The angular modern style is boldly contemporary, featuring crisp lines for an upscale feel. With three popular style choices to coordinate with any bathroom decor, it provides you the flexibility to select the type of custom shower functionality you prefer. With the MultiChoice® universal system, you have the freedom to upgrade style and functionality later, and because there's no need to alter plumbing behind the wall, you save time, effort and money on future renovation updates.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Black |
| Collection | Ara® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Matte Black |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 2 |
| Series | Monitor® 14 |
| Suitable For Use With | MultiChoice® Universal R22000 Series Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 5.25 in L x 6.81 in W x 7.63 in H |
| Valve/Cartridge Type | 1-Function Pressure Balanced Cartridge |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9.1 in |
| Package Height | 4.6 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 25.6 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449914000 |
| Manufacturer Part Number | T24867-BL |
Cartridges
Lifetime Limited Warranty on Parts and Finishes or for Commercial Users, for 5 years From Date of Purchase
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|ICC/ANSI A117.1|PROP65: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Ara® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Matte Black

