Stryke® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Matte Black
PartDELT24876BLLHP
MFGT24876-BLLHP
Description
DELTA® Integrated Diverter Trim, Series: 14 Series, Stryke™ Collection, 1 Handles, Zinc Lever Handle, 7 in L x 7 in H Trim, Pressure Balanced Valve/Ceramic Cartridge, Hand Shower: No, Wall Mounting, For Use With: MultiChoice® R22000 1/2 in Universal Rough-In Valve Body, Zinc, Matte Black, 4-8/16 in D x 8-1/8 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Monitor pressure balance valve keeps water temperature within a safe (+/-)3 deg F ((+/-)1.6 deg C), helping to protect you from sudden changes in hot or cold water pressure
- Main control utilizes single-function pressure balanced cartridge
- Top handle controls diverter functions
- Bottom handle controls on/off and temperature
- Bottom handle has 120 deg maximum rotation
With subtly upturned spout and handles, the Stryke™ Bath Collection radiates confidence and composure with an assured stature and ascending contours. Designed to be integral to both your bathroom's everyday use and personalized style, Stryke™s robust design breathes intrigue into any space in your home. The DELTA® MultiChoice® Integrated Shower Diverter consolidates custom shower design with its consumer-preferred streamlined style eliminating the need for an additional diverter valve. DELTA® pressure-balance valves use Monitor® Technology to protect you and your family from sudden temperature changes. You can install with confidence, knowing that DELTA® faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Black |
| Collection | Stryke® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Matte Black |
| Dimensions | 4-8/16 in D x 8-1/8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Series | 14 |
| Suitable For Use With | MultiChoice® R22000 1/2 in Universal Rough-In Valve Body |
| Trim Size | 7 in L x 7 in H |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced Valve/Ceramic Cartridge |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9.1 in |
| Package Height | 4.6 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 25.6 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449887946 |
| Manufacturer Part Number | T24876-BLLHP |
Cartridge
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CALGreen|CEC Certified|ICC/ANSI A117.1|Prop 65 Warning: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Stryke® Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Matte Black

