Trinsic® Wall Mount Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 2-Hole, 1.2 gpm, Champagne Bronze
PartDELT3559LFCZWL
MFGT3559LF-CZWL
Description
DELTA® Lavatory Faucet Trim, Trinsic®, 1.2 gpm, 4 to 8 in Center Distance, Rigid Spout, 7 in Spout Reach, Lever Handle, 1 Handles, Pop-Up Drain, 2 Faucet Holes, 1/2-14 Connection, FNPT Connection, Function: Traditional, Wall Mounting, Ceramic Disc, Brass, Champagne Bronze, Import, Commercial/Residential: Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Single hole installation
- Wall-Mounted for an upscale look and more streamlined vanity space
- Trim kit only, must purchase rough-in kit separately
- WaterSense labeled faucet uses at least 20% less water than the industry standard without compromising performance
Inspired by the sleek elegance of modern European design, the Trinsic® Bath Collection completes the look of any contemporary bath, from classic to rustic. Matte Black makes a statement in your space, cultivating a sophisticated air and coordinating flawlessly with most other fixtures and accents. With bright tones, Matte Black is undeniably modern with a strong contrast, but it can complement traditional or transitional spaces just as well when paired against warm neutrals for a rustic feel akin to cast iron. You can install with confidence, knowing that Delta faucets are backed by our Lifetime Limited Warranty. Delta WaterSense labeled faucets, showers and toilets use at least 20% less water than the industry standard—saving you money without compromising performance.
| Type | Wall Mount |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Bronze |
| Collection | Trinsic® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Finish/Color | Champagne Bronze |
| Center Distance | 4 to 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | FNPT |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Pop-Up |
| Function | Traditional |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Spout Reach | 7 in |
| Spout Type | Rigid |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 9 in |
| Package Height | 6.7 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 13.8 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449810876 |
| Manufacturer Part Number | T3559LF-CZWL |
Limited Lifetime On Parts/5 Years Limited On Electronic Parts
ADA Compliant|ASME A112.18.1|ASME A112.18.2|CSA B125.1|CSA B125.2|ICC/ANSI A117.1|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Trinsic® Wall Mount Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 2-Hole, 1.2 gpm, Champagne Bronze

