Linden™ Tub Faucet Trim With Handshower, ADA, Deck Mount, 4-Hole, Stainless
PartDELT4793SS
MFGT4793-SS
Description
DELTA® Roman Tub Trim, Linden™, 2 gpm, 8 to 16 in Center Distance, Rigid Slip-On Diverter Spout, 8-3/8 in Spout Reach, 5-1/2 in Spout Height, 59 in Hose, Lever Handle, 2 Handles, 4 Faucet Holes, Spray Pattern: Full Body, Function: Traditional, Hand Shower: Yes, Deck Mounting, Washerless Stem, 7-7/8 in H, Stainless Steel, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Full body spray provides a steady, full-coverage spray perfect for every shower need from rinsing shampoo from hair to relaxing tired muscles
- Hand shower includes double check valves for backflow protection
- Trim kit only, must purchase rough-in R4707 separately to complete the unit
Inspired by a strong presence in nature like that of a tree with reaching branches, the Linden bath collection features stylish flares and unexpected curves.
| Type | Trim |
| Mounting Type | Deck |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Linden™ |
| Hand Shower Yes/No | Yes |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Diverting (Yes/No) | No |
| Number of Faucet Holes | 4 |
| Finish/Color | Stainless |
| Center Distance | 8 to 16 in |
| Dimensions | 7-7/8 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 2 gpm |
| Function | Traditional |
| Handle Type | Lever |
| Hose Size | 59 in |
| Number of Handles | 2 |
| Spout Height | 5-1/2 in |
| Spout Reach | 8-3/8 in |
| Spout Type | Rigid Slip-On Diverter |
| Spray Pattern | Full Body |
| Valve/Cartridge Type | Washerless Stem |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 10.25 in |
| Package Height | 12 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 12.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449819770 |
| Manufacturer Part Number | T4793-SS |
Coordinating Hand Shower
Limited Lifetime on Parts/5 Years Limited on Electronic Parts
ADA Compliant|ANSI/ICC A117.1|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|EPA WaterSense® Certified
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

DELTA®Linden™ Tub Faucet Trim With Handshower, ADA, Deck Mount, 4-Hole, Stainless

