3-Way Shower Arm Diverter, Polished Nickel
PartDELU4929PNPK
MFGU4929-PN-PK
Description
DELTA® Shower Arm Diverter, 3-Way, Lever Handle, 1/2-14 NPSM Valve Inlet, 1/2-14 NPSM Valve Outlet, Hand Shower Yes/No: No, For Use With: Hand Shower, Brass, Polished Nickel, 3 in W x 3-3/4 in H, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Brass construction
- Knob control
The shower becomes your private sanctuary where hand showers and shower heads work in perfect harmony. Getting ready in the morning is far from routine when you are surrounded by a bath that reflects your personal style. Customize your experience with a hand shower and shower head. You can install with confidence knowing that Delta backs this 3-way shower arm diverter with a lifetime limited warranty.
| Type | Diverter |
| Color Family | Nickel |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Dimensions | 3 in W x 3-3/4 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Handle Type | Lever |
| Material | Brass |
| Suitable For Use With | Hand Shower |
| Valve Inlet Connection | 1/2-14 NPSM |
| Valve Outlet Connection | 1/2-14 NPSM |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 7.75 in |
| Package Height | 10.75 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 13.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449715874 |
| Manufacturer Part Number | U4929-PN-PK |
Limited Lifetime on Parts (Other Than Electronic Parts and Batteries) and Finishes; Or, For Commercial Users, For 5 Years From The Date Of Purchase. 5 Year Limited On Electronic Parts (Other Than Batteries); Or, For Commercial Users, For 1 Year From The Date Of Purchase. No Is Provided On Batteries.
ADA Compliant
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®3-Way Shower Arm Diverter, Polished Nickel

