Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 9 in L, Stainless
PartDELU4999SS
MFGU4999-SS
Description
DELTA® Shower Arm and Flange, 9 in Arm Length, For Use With: Shower Head, 1/2 in Male IPS, Brass, Stainless Steel, 2-3/4 in Dia Flange, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Extends 10 in down from ceiling
- 2-1/2 in outside diameter
- Durable stainless steel construction for years of reliable use
This Ceiling-Mount Shower Arm and Flange in Chrome is an essential component to a coordinated shower. The shower becomes your private sanctuary where body sprays and showerheads work in perfect harmony. Getting ready in the morning is far from routine when you are surrounded by a bath that reflects your personal style. Customize your experience with hand showers, body sprays, body jets and raincan showerheads.
| Type | Arm & Flange |
| Mounting Type | Ceiling |
| Color Family | Stainless |
| Arm Length | 9 in |
| Finish/Color | Stainless |
| Dimensions | 2-3/4 in Dia Flange |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Brass |
| Specifications | 1/2 in Male IPS |
| Suitable For Use With | Shower Head |
| Brand | DELTA® |
| Package Width | 10.375 in |
| Package Height | 7.188 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 18.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449671651 |
| Manufacturer Part Number | U4999-SS |
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

DELTA®Shower Arm & Flange, Ceiling Mount, 9 in L, Stainless

