HVAC Motor, 1/6 hp, 1075 rpm, 208-240 VAC, 1 ph
PartDIV43727B
MFG43727B
Description
Packard Condenser Fan Motor, Condenser Fan Motors Application, 1/6 hp, 208 to 230 V AC, 1 to 1.1 A, 60 Hz Frequency, 1 ph, 1075 rpm Speed, 1 Speed, Enclosed Enclosure, 48 Frame, 1/2 in Dia x 6-1/2 in L Shaft, Reversible Rotation, 1 Service Factor, Ball Bearing, Drilled/Tapped Hole Mounting, 5-5/8 in Dia Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Automatic overload
- 4 drilled and tapped holes in shell for RheemĀ® mounting applications
- Drilled and tapped for RheemĀ® mounting
- 1.2 load factor
- POC5 capacitor
- 5 uF at 370 VAC capacitor required
| Power Rating | 1/6 hp |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Speed | 1075 rpm |
| Amperage Rating | 1 to 1.1 A |
| Application Type | Condenser Fan Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Dimensions | 5-5/8 in Dia |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frame | 48 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 1/6 hp |
| Mounting Type | Drilled/Tapped Hole |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 6-1/2 in L |
| Brand | Packard |
| Package Width | 6.6 in |
| Package Height | 6.3 in |
| UNSPSC | 26101105 |
| Package Length | 13.7 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Packard |
| UPC | 840899112695 |
| Manufacturer Part Number | 43727B |
Price/Availability Accessible On Login

PackardHVAC Motor, 1/6 hp, 1075 rpm, 208-240 VAC, 1 ph

