Titan HD™ Single Section Motor Run Capacitor, 50 uF, 440/370 VAC, Oval
PartDIVPOCF50A
MFGPOCF50A
Description
Packard Titan HD™ Motor Run Capacitor, Single Section, 50 uF, 440/370 V AC, Oval, Aluminum Case, Steel Cover, 1/4 in Male Quick-Connect Terminal, 2.75 in Dia x 2.75 in W x 1.75 in D x 2.91 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- 60000 hr operating life
- Meets the rigorous EIA-456-A industry standard for performance and quality
- Eye-catching packaging for retail environment
- Contains metalized polypropylene film technology for self-restoration in the event of a breakdown
- Sophisticated UL approved pressure sensitive interrupter to remove the capacitor from circuit at end of life
- Patented, environmentally-friendly oil prevents corrosion and aids in optimum heat transfer
Packard has received the call to create a USA-made capacitor to provide contractors with confidence on the job. Our answer is Titan HD™. With a substantial 60,000 hours of operating life, it is just as hardworking as those who made them.
| Type | Single Oval |
| Capacitance | 50 uF |
| Voltage Rating | 370/440 VAC |
| Case Material | Aluminum |
| Cover Material | Steel |
| Dimensions | 2.75 in Dia x 2.75 in W x 1.75 in D x 2.91 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Shape | Oval |
| Specifications | 1/4 in Male Quick-Connect Terminal |
| Brand | Packard |
| Package Width | 3 in |
| Package Height | 3.63 in |
| UNSPSC | 32121500 |
| Package Length | 2 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Packard |
| UPC | 840899105413 |
| Manufacturer Part Number | POCF50A |
cRUus Listed|EIA-456-A|RoHS Compliant|UL 801
Price/Availability Accessible On Login

PackardTitan HD™ Single Section Motor Run Capacitor, 50 uF, 440/370 VAC, Oval

